Jak si správně vybrat vložku

Jistě se ptáte, proč věnovat tolik pozornosti a času výběru takového "malého kousku železa". Odpověď je jednoduchá: ve 48 % případů dle statistik pronikají zloději do objektů přes vstupní dveře a tento "malý kousek železa" může ztížit nezvaným návštěvníkům vstup do vašich prostor natolik, že je nakonec odradí od dalších pokusů o nezvanou návštěvu.

Při výběru zámkové vložky - což je srdce každého zámku - pro svoje dveře, vrata či vrátka zcela jistě nebudete váhat a sáhnete po nejpoužívanějším a univerzálním typu, kterým je cylindrická zámková vložka.

Při výběru správné cylindrické vložky musíte myslet na několik základních věcí:

1. Do jakých dveří si cylindrickou vložku kupujete– vchodové dveře do bytu či domu, sklep, branka, garážová vrata atd.

2. Úroveň zabezpečení– vždy se orientujte dle PYRAMIDY BEZPEČNOSTI případně dle požadavků pojišťovny, u které si chcete Vaši nemovitost či majetek pojistit.

Záleží na druhu dveří

Při výběru vhodné cylindrické zámkové vložky je nutné si ujasnit, pro jaké dveře ji chceme použít: zda se jedná o vstupní dveře do bytu, domu či sklepa, domovní branku, garážová vrata atd.

Kdo má bezpečnostní vstupní dveře, které mají vícebodové uzamykání už ve své konstrukci, rozhodně by neměl šetřit na kvalitním rozvorovém zámku a zámkové vložce.

Máte-li obyčejné dveře, je vhodné stávající zámek doplnit ještě o přídavný zámek, abyste předešli možnému vypáčení.

Vhodným řešením, které zohledňuje riziko napadení zlodějem, je kombinace levnější a dražší zámkové vložky. Což znamená, že do vnějších dveří se používají zámkové vložky poskytující vyšší míru zabezpečení, zatímco do dveří uvnitř bytu nebo domu se použije "levnější" řešení s nižší třídou zabezpečení.

Úroveň zabezpečení, certifikace

Pokud nakupujete zámkovou vložku do vstupních dveří měli byste zajít do seriózních prodejen, které nabízejí certifikované výrobky od známých firem s dlouholetými zkušenostmi.

Zde vám vyškolení pracovníci vysvětlí nejen to, jak zámek namontovat a jak se o něj starat, ale doporučí vám i vhodné příslušenství k němu (např. kování aj.), takže máte jistotu, že vše půjde dohromady.

Mezi hlavní výhody certifikovaných zámkových vložek patří

 • jedná se o kvalitní výrobky
 • testovány podle normy ČSN P ENV 1627, případně podle kritérií nutných k udělení atestu Národního bezpečnostního úřadu.
 • kopie klíčů certifikovaných zámkových vložek lze většinou vyrobit pouze v autorizovaných střediscích.
 • Někteří výrobci k vybraným typům vložek vydávají bezpečnostní karty, dosvědčující, že předkladatel je opravdu majitelem daného typu cylindrické zámkové vložky, a je proto oprávněn požadovat výrobu duplikátu klíče.

Na základě výše zmíněné normy se cylindrické zámkové vložky dělí do 4 bezpečnostních tříd, reprezentující jednotlivé úrovně zabezpečení viz. pyramida bezpečnosti.

Určení správné velikosti cylindrické vložky

Pro určení přesného rozměru cylindrické zámkové vložky musíte znát

 • tloušťku dveří - měří se na každou stranu od otvoru pro upevňovací šroub (A-vnitřní strana v mm,B-vnější strana v mm )
 • připočítat k tloušťce dveří použitou rozetu nebo kování - cylindrické vložky je mohou přesahovat maximálně o 3 mm; ideální je, když s kováním či rozetou lícují
 • u dveří se skrytým falcem, musíte ještě zohlednit posunutou osovou polohu středu zadlabacího zámku.
 • Rozměr C-celková délka v mm(dle uvedeného nákresu)

Údaj o rozměrech cylindrické vložky, které jsou odstupňovány po 5 mm, většinou najdete na obalu výrobku.

Jak postupovat při měření?

 • 1. Změříte vzdálenost mezi upevňovacím šroubem vložky a vnější stranou kování z vnější strany dveří.
 • 2. Změřte vzdálenost mezi upevňovacím šroubem vložky a vnější stranou kování z vnitřní strany dveří.
 • 3. Sečtením obou rozměrů zjistíte potřebnou velikost zámkové vložky.

Provedení a povrchová úprava

Cylindrická vložka může být jednostranná nebo oboustranná – klasická nebo speciální na jedné straně s takzvanou olivou (knoflíkem), nebo v provedení se zvýšenou odolností proti odvrtání.

Pro vchodové dveře je vhodná oboustranná vložka, protože ji lze odemknout i tehdy, když si omylem zabouchnete a z druhé strany zůstane zapomenutý klíč.

V neposlední řadě hraje při výběru cylindrické zámkové vložky roli také estetické hledisko. Za příplatek si můžete vybrat z takových barevných odstínů, jako je antická mosaz, černá, antická bronz, nikl chrom či lesklá mosaz.

Aktuálně doporučujeme